Bokeh Nedir

 

Boke” olarak da bilinen Bokeh fotoğrafçılıkta popüler konulardan biridir. Bokeh’in bu kadar popüler olmasının sebebi fotoğrafları görsel olarak çekici hale getirmesi, dikkatimizi imaj üzerindeki belirli bir alana odaklamamızı sağlamasıdır. Literatürde “blur” olarak çevirilen kelime Japonca’dan gelmektedir.

Bokeh Nedir
Temelde Bokeh arka plandaki objelerin tamamen kaybolması veya kamera lensi tarafından verilen imajın bulanık tarafıdır. Burada konu olan bulanıklığın kendisi veya ön ya da arka plandaki bulanıklığın miktarı değildir. Fotoğrafçılıkta alışılagelen blur genelde sığ alan derinliği nin sonucu olarak ön plandaki nesneyi arka plandan ayırır ve basitçe “arka plan bluru” olarak adlandırılır. Buna karşın fotoğrafçıların Bokeh dediği şey ön/arka plan blurundaki kalite ve his ile ışığın yansıyan noktalarıdır.Christmas_bokeh

Serçe Bokeh
Zemin odak dışındayken (ki bu zeminin alan derinliği dışında olduğu anlamına gelir) serçenin odakta ve keskin (ki bu alan derinliği içerisinde olduğu anlamına gelir). Küçük ya da sığ alan derinliği nesneye çok yakın duruyorken geniş bir diyafram kullanılmasının sonucudur. Fon flu  olmuştur.

Sağ alt fotoğraftaki dairesel alanların yumuşaklık hissi fotoğrafçıların iyi bokeh diyebilecekleri bir durumdur. Bazı fotoğrafçılar Bokeh’in dairesel ışık yansımasının kalitesi olduğunu iddia ederken diğerleri ise bunun sadece bir yansımalar ya da parlak noktalar değil tüm odak dışı alanın kalitesi olduğunu savunuyorlar.

Unutmayın, Bokeh oluşumda lensin diyafram açıklığı yani ne kadar ışık aldığı, lensin optik kalitesi, diyafram bıçakları, çekimdeki arka plan ve çektiğiniz objeye yakınlığınız etkilidir.