JPG ve PNG Arasındaki Farklar

 

Yoğun olarak kullanılan fotoğraf formatlarını biliyorsunuz peki aralarındaki farkları biliyormusunuz?

Bilgisayarlarda kullanılan çok sayıda resim biçimi bulunuyor. Kimileri artık kullanılmazken ya da sadece belli sektörlerin işine yararken genel kullanıcıların en çok karşılaştığı 3 resim biçimi bulunuyor: JPG, PNG ve GIF. Bu fotoğraf formatları ilk bakışta birbirlerinden farklı gözükmeyebilirler. Ancak boyutlarından da görebileceğiniz gibi sıkıştırma düzeyleri, kaliteleri, kullanım alanları ile birbirlerinden ayrılıyorlar.

JPG (Joint Photographic Experts Group)
JPG, Birleşik Fotoğraf Uzmanları Grubu tarafından profesyonel fotoğrafçılar için ortak bir resim biçimi olması için geliştirildi. Sıkıştırma programlarının dosyalardaki fazlalıkları bulması gibi JPG formatında da fotoğraf bölümleri, piksellere ya da karelere küçültülüyor. JPG sıkıştırma yönteminin kötü bir yan etkisi bulunuyor. JPG olarak yapılan sıkıştırma işlemi kalıcı oluyor ve geri alınamıyor. Zaten JPG’in geliştirilmesinde fotoğraf düzenleme değil, büyük fotoğrafların küçük alanlarda saklanabilmesi amaçlanmıştı.

Gerçekten de JPG , sıkıştırma kapasitesi sayesinde internetin gayri resmi imaj formatı oldu. Tipik bir JPG yapılan ayarlara göre 2’ye 1 bir hatta 100’e 1 oranında sıkıştırılabilir. Henüz ortalıkta ADSL ve fiber optik kablolar yokken çevirmeli ağ (Dial-up) zamanında JPG tek kullanışlı resim türüydü.

Fazlalıklardan kurtularak fotoğrafların daha ufak boyutlarda saklanmasını sağlayan JPG, fotoğrafların kalitesinin düşmesine neden olduğundan doğal olarak herkese uygun değildir. Özellikle keskin hatalar sahip resimler ve tipografide (yazı tipi oluşturma tekniği ve sanatı) pek iyi sonuç vermez. Mümkün olan en yüksek kalitede de sıkıştırılsa JPG, fotoğrafın görünüşünü değiştirir.

Birleşik Fotoğraf Uzmanları Grubu kalitenin azalması problemini çözmek için kayıpsız JPG teknoloji geliştirdi. Ancak yavaş bağlantı hızları ve yüksek kalite kayıpsız resimlere olan ilginin fazla olmaması nedeniyle JPG-LS standardı tutmadı.

JPG 24-bit RGB ve CMYK ayrıca 8-bit Grayscale (siyah beyaz) renk derinliğini destekler. Ancak siyah beyaz fotoğraflar, renkliler kadar küçülmez.

PNG (Portable Network Graphics)
GIF’e alternatif olarak geliştirilen PNG, internette kullanmak için harika bir resim biçimidir.
PNG 8-bit renk derinliği desteklerken JPG gibi 24-bit RGB desteğine de sahip. Ayrıca PNG formatı ile imaj kalitesinden ödün vermeden fotoğrafları sıkıştırabilirsiniz. PNG ile kaydedilen fotoğraflar, diğer formatlara göre biraz daha büyük olur ve bazı eski tarayıcılar da PNG’yi desteklemez.

Hangisini Kullanmalı?
PNG ve JPG kalite, boyut ve renk derinliği alanlarındaki farklılıkları, bu resim formatları için değişik kullanım alanları yaratıyor. PNG kayıpsız, küçük resimler ve şeffaflık için uygunken büyük fotoğrafların depolanmasında pek de verimli değildir.
İnternetin fotoğraf kralının hâlâ JPG olduğunu söyleyebiliriz. Ancak her kayıtta kalite yaşanmasına da dikkat etmek gerekiyor. Kalite kaybı konusunda titiz değilseniz, JPG formatı ile büyük resimleri az bir kalite kaybı ile dosya boyutları küçük olacak şekilde saklayabilirsiniz.

Kaynak: Kısmen netten alıntıdır. BetSaFoto sevgiyle.